RANDEVU TELEFONU

533 738 1452Yurtdışı Hastalar (+90)

Çocuk Diş Hekimliği

Bursa çocuk diş hekimi

Çocuk Diş Hekimliği
Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimleri (Pedodonti Uzmanı) 5 yıl süren diş hekimliği eğitimini takiben dişlerin gelişimi ve problemlerinin çözümünün yanı sıra çocuk davranış yönlendirmesi, büyüme-gelişimi ve çocuğa yaklaşım üzerinde eğitim almış uzman diş doktorlarıdır. Bursa konumundaki Çocuk Diş Hekimi bursa çocuk diş hekimliği bursa çocuk diş hekimi

 cocuk dis hekimligi

 

Çocuğunuzun İlk Diş Hekimi Kontrolü Ne Zaman Olmalıdır? 

Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ilk diş hekimi muayenesinin ilk süt dişi çıktıktan sonra (genellikle 6 ay - 1 yaş arasında) yapılması önerilmektedir. Pedodontistin hedefi çocuğunuzu çürüksüz ve sağlıklı bir geleceğe hazırlamaktır.

Önemli olan çocuğunuzun çürük ya da başka bir problem oluşmadan diş hekimiyle tanıştırılmasıdır. Çocuğun ilk randevuda edindiği tecrübe ve hekime olan guveni onun ileride karşılaşabileceği durumlara karşı hazırlanmasında büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple çocuğunuzun ilk diş hekimi randevusunu asla ertelemeyin.

 

 bursa cocuk dis hekimligi sut disleri neden onemlidir

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

 1. Çocuğun büyüme ve gelişim açısından en aktif olduğu dönemde beslenme açısından süt dişleri büyük rol oynar.
 2. Çocukların konuşmayı ögrendigi bu dönemde kelimeleri dogru telaffuz etmeleri açısından önemlidir.
 3. Süt dişlerinin diğer bir görevi ise daimi dişlerin yerini koruması ve onların dogru yerlerine sürmelerini saglamasıdır. Bu da ilerde oluşabilecek ortodontik problemlerin önlenmesi açısından büyük önem taşır.
 4. Çene kemiği ve kaslannın normal gelişimini sağlamaktadır.
 5. Günümüzde yetişkin bir birey kadar çocuklar da estetiğe, dış görünüme önem vermektedirler. Ön dişleri olmayan ya da çürük olan bir çocugun okul ortamında veya sosyal yaşamında karşılaştığı sıkıntılar aslında biz yetişkinlerden çok da farklı değildir. Hatta duygularını yetişkinlere göre çok daha yoğun yaşayan çocukların bu dönemde kişisel özgüvenlerinin de oluşmaya başlaması bu durumu daha da önemli kılmaktadır.

 

bursa cocuk dis hekimligi cocuklarda dis travmalari

Çocuklarda Diş Travmaları

Çocuklar ve aileleri için en üzücü durumlardan biri de diş travması nedeniyle çocuğun dişinin kırılması, yer degiştirmesi ya da tamamen yerinden çıkmasıdır. Diş travmalarında, travmanın şekli ve boyutu ne olursa olsun en kısa sürede mutlaka bir diş hekimine, mümkünse bir pedodonti uzmanına başvurulmalıdır. Özellikle dişin yerinden çıkması ve diş kırığı ile sonuçlanan diş travmalarında olay anından itibaren diş hekimine ulaşma arasında geçen süre ile kırılan diş parçasının veya dişin getiriliş şekli tedavinin başarısında büyük rol oynamaktadır.

 • Süt Dişi Travmaları

  Süt dişlenme döneminde çocuklarda en sık karşılaşılan travma şekli, dişlerin tamamen yerinden çıkması ya da dişin çene kemiği içerisine gömülmesi şeklinde olmaktadır. Travma nedeniyle yerinden çıkan süt dişleri tekrar yerine yerleştirilrnez. Daimi diş germi, geçirilen travma nedeniyle zarar görmemişse bile süt dişi geri yerleştirilmeye çalışılırken zarar görebilir. Bu nedenle travma nedeniyle yerinden çıkan süt dişleri kesinlikle tekrar yerine yerleştirilmeye çalışılmamalıdır.

 • Daimi Diş Travmaları

  Daimi dişlenme döneminde, diş kırıldlysa ve kırık parça bulunabildiyse kırık parça süt içerisine konulacak en kısa sürede diş hekimine başvurulmalıdır. Daimi diş yerinden tamamen çıktıysa tekrar yerine yerleştirilebilinir ancak diş hekimine en kısa sürede ve uygun şartlarda getirilen dişlerin başarı şansı mevcuttur. Kaza anında yerinden çıkan diş bulunup diş hekimine gelene kadar çocuğun yatak içinde getirilmesi en uygun taşıyıcı ortamlardan biri olmasına rağmen bu çoğu zaman kaza anındaki panikle pek mümkün olamamaktadır. Bu yüzden dişin köküne hiç dokunmadan akan su altında yıkanıp süte konarak en kısa zamanda diş hekimine ulaşılmalıdır.

 

Yer Tutucu Nedir?

Enfeksiyon ya da travma gibi sebeplerle süt dişlerinin erken kaybı söz konusu olduğunda yandaki dişler bu boşluğa dogru yer değiştirip daimi diş için gerekli olan mesafenin kapanmasına neden olurlar. Bu durumda oluşabilecek ortodontik problemleri önlemek amacıyla yer tutucu uygulaması yapılmaktadır. Çekilen dişin ağız içindeki pozisyonu ve çekilen diş sayısına göre pedodontistiniz çocuğunuza uygun olan yer tutucuyu uygulamaktadır.

 

bursa cocuk dis hekimligi cocuklarda dis yer tutucu

Fissür Örtücü Nedir?

Süt ve daimi azı dişlerinin çigneme yüzeylerinde bulunan çukurcuklara fissür denmektedir. Çocuklarda görülen tüm çürüklerin %80-90'ını fissür çürükleri oluşturmaktadır. Çocuğunuzun düzenli diş fırçalama alışkanlığı olmasına rağmen fırça kıllarının ulaşamadıgı bu derin çukurcuklarda malasef diş çürükleri meydana gelebilir. Fissür örtücü uygulaması tek seansta ağrısız bir şekilde uygulanan, dişe herhangi bir zararı olmayan dişlerin çigneyici yüzeylerinde bulunan bu çukurcuklann örtülmesi işlemidir. Çiğneme yüzeylerinde bulunan bu derin çukurcukların kapatılmasıyla bakterilerin o bölgeye ulaşımı engellenerek çürük oluşumu durdurulur.

cocuk dis hekimligi fissur ortucu

 

cocuk dis hekimligi cesaret diplomasi

Bursa Çocuk Diş Hekimliği ve diğer hizmetlerimizi görmek istiyorsanız tıklayınız.

Hizmet Videoları

Çocuk Diş Hekimi Muayenesi

Ekleyen: Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Uzm.Dt. Özge Şentürk

Çocuk Diş Hekimi Muayenesi

Çocuklarımızın ilk diş hekimi muayenesi

Doktorlarımızla Tanışın

Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Uzm.Dt. Özge Şentürk

Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Uzm.Dt. Özge Şentürk

Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Hizmetlerimiz

Yurtdışı Hastalar

Yurtdışından Gelen Hastalarımız için tedavi planını inceleyin.

Tedavi Planını Görüntüle

Tavsiyeler

Ağız Bakımı ve Diş Sağlığı hakkında tavsiyelerimize gözatın.

Tavsiyeleri Görüntüle
Eylem Çağrısı Logo

Muayene Randevusu Alın

Kliniğimizde her türlü diş probleminiz için ön tanı ve uygulanacak tedaviler hakkında muayene randevusu alabilir, diş filminizi gönderebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

 • boşlukOrhaneli Yolu Beşevler Kavşağı 16130 Nilüfer, BURSA
  boşluk+90 (224) 444 45 67 / 1501
  boşluk+90 (533) 738 14 52

 • insta icon m jimer.dis.klinik
 • Jimer Merkez Hastanemiz

 • boşluk19 Mayıs Mh.Tutku Sk.No:7/A 16120 Özlüce / Nilüfer / BURSA
  boşluk+90 (224) 444 45 67 / 1641
  boşluk+90 (533) 735 14 52

 • boşluk info@bursadental.com.tr

 • Jimer Özlüce Hastanemiz

E-Bülten

Hizmetlerimiz ve kampanyalarımız hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için E-Bülten'imize abone olun

RANDEVU TELEFONU

0533 738 1452

BEŞEVLER

0533 738 1452

ÖZLÜCE

0533 735 1452